Nemesis Audio  NA-12H-SLM V.2
Hectic Series 12" 1400W Peak Power Handling 4 Ohm, Dual Voice Coil Shallow Mount Component Car Subwoofer
Item #95783
Condition:   Brand New
Product Highlights
  • Hectic Series
  • 12"
  • 1400W Peak Power Handling
  • 4 Ohm
  • Dual Voice Coil
  • Shallow Mount
  • Component Car Subwoofer
  Free 1-Year Warranty Included!
60 DAYS Price change protection.
Special offer:
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
CODESPM7
In Stock
In Stock
Limited Stocks left!
Add Extended Warranty
Getting Delivery Estimate...
  Free 1-Year Warranty Included!
No Credit needed for acima logoLearn More
Nemesis Audio Authorized Dealer
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
Nemesis Audio
Nemesis Audio NA-12H/SLMv.2 Hectic Series 12" 1400W Peak Power Handling 4 Ohm, Dual Voice Coil Shallow Mount Component Car Subwoofer
Nemesis Audio
What's Inside?
Engineered for Maximum Power, Cooling, and Performance
Delivering a thunderous 1400W peak and 700W RMS, this subwoofer is built for serious performance with a massive 110 oz high-efficiency magnet, a 2.5″ four-layer voice coil, and a chromed, vented T-yoke for optimal cooling—plus push binding post terminals that support thicker gauge wire for maximum power transfer.
Built for Precision and Power
SPECIFICATIONS
  • Diameter : 12 Inch
  • Sensitivity : 85.9 dB
  • Impedance : 4 Ohm
  • Peak Power Handling : 1400 Watts
  • Shallow Mount : Yes Inch
  • Number of Voice Coils : Dual
  • Mounting Depth : 5.3 Inches
  • RMS Power Handling : 700 Watts
FEATURES
Specifications:
  • Power Handling: 1400W Peak / 700W RMS